В началото на 2010 г. в медиите много се разшумя за т.нар “данъчни облекчения за млади семейства” предвидено в чл. 22А в ЗДДФЛ.
Само по търсене в Гугъл излизат над 200 000 резултата.
Идеята на законодателя е да облекчи младите семейства в условията на криза при повишени банкови лихви и намалели доходи. А ето и самият чл. 22А
“Чл. 22а. Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит, когато са налице следните условия:
1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;
2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипоте¬чен кредит;
3. ипотекираното жилище е единствено жи¬лище за семейството през данъчната година."
Умишлено пожълтих т. 1, тъй като тя се оказа спорната такава.
И така – за да са възползвам от това облекчение започнах набавянето на нужните докувенти, а именно:
– Удостоверение от Агенцията по вписвания, че жилището ни, придобито с ипотечен кредит е единствено за мен и за съпруга ми – 20 лева.
– Документи от банката, удостоверяващи направените през годината плащания – 30 лева.
– Служебна бележка за доходите ми през годината, копие на свидетелство за сключен брак, копие на Договора за ипотечен кредит – без пари.
И така – на 22 февруари благополучно данъчната ми декларация беше беше заведена в НАП! И започнах да си чакам да ми възстановят 317 лева. Или ако трябва да съм още по-точна: цялото ми облекчение е в размер на 267 лева, като си приспадна разходите. Тези 267 лева се равняват на по-малко от 1/3 от месечните ми плащания по кредита!
Щастлива и доволна на трийстия ден започнах да си проверявам банковата сметка за възстановените пари.
Вместо това обаче, на 31.03.2010 получих от ТД на НАП Съобщения, според което “Видно от представения погасителен план, кредитът е теглен преди сключване на гражданския брак, т.е. няма основание за ползване на данъчно облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ. Моля, да подадете коригираща декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ”.
Веднага пуснах възражение към Съобщението, издадено ми от инспекторката от ТД на НАП, София – Слатина. заведено надлежно с входящ номер. И не подадох коригираща данъчна декларация, тъй като (тук има много интересен момент!):
– ако не подам такава декларация – съответно нарушавам ДОПК (чл. 106), тъй като съм подала Декларация с невярно съдържание – аз обаче оспорвам заключението на инспектора;
– ако подам такава – означава, че се отказвам от правото си да ползвам това облекчение. А аз не искам да правя това.
Като посетих инспекторката ми размахаха едно листче, което се оказа някаква вътрешна инструкция на директора на НАП, според която той дава тълкувание, че данъчното облекчение може да се ползва само от семейства, които са ИМАЛИ СКЛЮЧЕН БРАК КЪМ ДАТАТА НА ТЕГЛЕНЕ НА КРЕДИТА!
Това обаче аз никъде не виждам изрично упоменато в цитирания по-горе чл. 22а….и по-точно т.1.
На същия ден – 8 април, видях в сайта на Дарик радио, че отози проблем е повдигнат от депутатите Мая Манолова (БСП) и Хасан Адемов (БСП), както и има коментар на Борислав Цеков, който в момента е главен секретар на Омбудсмана
Дописва ли НАП закона за това кой ще ползва облекчения за ипотечен кредит
Депутати питат Дянков защо млади семейства остават без данъчни облекчения
Мнението и на тримата съвпада – а именно, че подобно ограничение не е упоменато никъде в Закона.
Естествено – не получих отговор на възражението си. В интерес на истината се обадих на инспекторката, тя каза, че не знае къде е това възражение, после се разходих до ТД на НАП – Слатина, там го търсиха близо час докато се установи, че то е в същата тази инспекторка, която не знае за него.
Междувременно получих Акт за установяване на задължение по декларация – от 27.04.2010 г.
И го обжалвах на основание чл. 107 от ДОПК пред директора на ТД на НАП. който пък съгласно чл. 90 от същия този ДОПК:
Чл. 94. (1) Териториалният директор се произнася в 7-дневен срок от получаването на жалбата.
(2) Той може да разпореди издаването на искания документ или да остави жалбата без уважение, за което жалбоподателят се уведомява в 7-дневен срок.
Утре изтича въпросния 7-дневен срок. Все още нямам отговор от Териориалния директор и другата седмица ще ходя да си го търся….
Предполагач обаче, че в крайна сметка финално ще се озова в Административния съд по местоживеене, в 7дневен срок от получаване на въпросното уведомление…..
Днес обаче е имало питане към финансовия министър в НС:
Дянков: НАП не е ограничила облекченията за младите семейства
За да стигна до тук обаче:
– Изчетох много пъти ЗДДФЛ (Закон за данъците върху доходите на физически лица) и ДОПК (Данъчноосигурителния процесуален кодекс). Имам късмет, че съм учила две години право, та знам как да чета Закона…Ами тези млади семейства, които не са получили образование като моето?
– Няколко пъти се разходих до НАП – в работното им време, което съвпада с моето (добре, че съм в отпуска). Ами тези млади семейства, които нямат това време?
– Бюрокрацията е толкова тежка, че може да те откаже. Да си призная на 8ми април бях готова да се откажа, ако вечерта не бях прочела информацията от Дарик.
И така, да направя обобщение за себе си до тук и защо няма да се откажа:
– Писна ми да ме правят на маймуна! Искам когато един Закон е приет, той да се изпълнява, а не да се тълкува както дявола тълкува евангелието. Искам да живея в държава, в която законите се спазват, а не се прилагат кому както му е удобно!
– Никога няма да се примиря, някой си административен служител (в случая Директора на НАП, направил въпросното тълкувание на чл. 22а от ЗДДФЛ) да ме обвинява в такова тежко престъпление, а именно – в нарушаване на Закон.
– Искам както аз съм изрядна към държавата във всяка една област, така и държавата да е изтрядна към мен!
– и най вече: Искам детето ми, което ще се роди след два месеца, да живее в уредена държава,и ще направя всичко възможно това да се случи, независимо какво ми коства.
– съденето трябва да се превърне в национален спорт! трябва да съдим всеки, който нарушава закона – независимо дали е дъжавна институция или частна фирма. само това е начина да ги накараме да си гледат работата.
И само да споделя още нещо, макар и извън темата, силно свързано с нея. Наскоро бях на една конференция, на която имаше презентация на някакви служителки на Народното събрание, които отговорят за хармонизацията с европейското законодателство. Та едната сподели опит как европейските директиви, тълкувания и т.н. се свеждат до знанието на депутатите. По точно: как нещо, свързано с европейското законодателство (но не закони, а по-скоро препоръки и становища), бива доставено до народните избранници, които следва да го претворят Закон (доставено на български език). Ами ползват ….. Google Translate !
Басимамата… нямам друг коментар!Имена, ИМЕНА трябва да постваш тук а не длъжности. Да си види името идиота, който си позволява да бъде пълен некадърник или непукист. Да си го види в интернет, и да остане во веки тук.